Közterület-felügyelet tevékenységével
kapcsolatos jogszabályok jegyzéke
Vonatkozó jogszabályok
Polgármesteri Hivatal illetékes irodája:
Amennyiben Ön a környezetében a Közterület-felügyelet hatáskörébe tartozó főbb szabálysértések valamelyikét tapasztalja, a Közterület-felügyelet ügyfélszolgálatán, az alábbi időpontokban teheti meg bejelentését, és érdeklődhet:
Ügyfélfogadás helye:
Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal
Hatósági Főosztály
KÖZTERÜLET-FELÜGYELET
Nyíregyháza, Bethlen G. u. 1.Telefon: 42/598-382, 42/414-118
E-mail cím:
Ügyfélfogadás ideje:
Hétfő: 8.00-12.00 és 13.00-16.30
Kedd: 8.00-12.00
Szerda: 8.00-12.00 és 13.00-16.30
Péntek: 8.00-12.00
A bejelentéseket a közterület-felügyelők kivizsgálják, és megteszik a megfelelő intézkedéseket a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően.
Amennyiben Ön ellen közterület-felügyelő eljárást kezdeményezett, információt személyesen a Közterület-felügyelet ügyfélszolgálatán, ügyfélfogadási időben, valamint elektronikus úton a Városháza honlapján, a www.varoshaza.nyiregyhaza.hu weboldalon a Közterület-felügyeleti intézkedések lekérdezése menüpont alatt kaphat.
„Közterület-felügyelet hatáskörébe tartozó ügyek” tájékoztató
A város közterületein, a közterület-felügyelő országosan egységes egyenruhában HIVATALOS SZEMÉLYként történő őr- vagy járőrszolgálat keretében:
- ellenőrzi a közterületek jogszerű használatát, a közterületen folytatott, engedélyhez, illetve útkezelői hozzájáruláshoz kötött tevékenységek szabályszerűségét,
- megelőzi, megakadályozza, megszakítja, megszünteti, illetve szankcionálja a köz-területek rendjére és tisztaságára vonatkozó jogszabály által tiltott tevékenységet,
- közreműködik a közterület, az épített és a természeti környezet védelmében
- közreműködik a társadalmi bűnmegelőzési feladatok megvalósításában, a közbiztonság és a közrend védelmében,
- közreműködik az önkormányzati vagyon védelmében,
- közreműködik a köztisztaságra vonatkozó jogszabályok végrehajtásának ellenőrzésében,
- közreműködik állat-egészségügyi és ebrendészeti feladatok ellátásában,
- folyamatosan ellenőrzi a közterületek rendjére vonatkozó önkormányzati rendeletek előírásainak betartását, valamint az azokban meghatározott kötelezettségek teljesítését.
A felügyeletnek, illetőleg a felügyelet részéről eljáró felügyelőnek feladatot törvény, kormányrendelet, az önkormányzat rendelete állapíthat meg. Az önkormányzat rendelete olyan feladatot állapíthat meg, melyet törvény vagy kormányrendelet nem utal más szerv hatáskörébe.
A Szabálysértési Törvény alapján a Közterület-felügyelet hatáskörébe tartozó hely-színi bírsággal sújtható szabálysértések:
- Köztisztasági szabálysértés
- Közúti közlekedés szabályainak kisebb fokú megszegése (megállás, várakozás, tilos behajtás)
- Koldulás
- Polgári felhasználású robbanóanyaggal és pirotechnikai termékkel kapcsolatos szabálysértés
- Közterületen életvitelszerű lakhatás tilalmának megszegése
- Tiltott szerencsejáték
- Szeszesital-árusítás,-kiszolgálás és –fogyasztás tilalmának megszegése
- Tiltott fürdés
- Jégen tartózkodás szabályainak megszegése
- Csendháborítás
- Veszélyeztetés kutyával
- A közerkölcs megsértése
- Veszélyeztetés tárgyak elhelyezésével, eldobásával
- Személyazonosság igazolásával kapcsolatos kötelességek megszegése
Tiltott, közösségellenes magatartás az a magatartás, amely nem minősül szabálysértésnek vagy bűncselekménynek, továbbá amelyet magasabb szintű jogszabály nem rendel büntetni, de sérti vagy veszélyezteti a közösségi együttélés szabályait, különösen a város közrendjét, köztisztaságát, településképét, egyéb helyi értékeit, a közösségi együttélés szabályait, egyéb helyi normáit.
- Közterületek használatával kapcsolatos szabályok megszegése
- A város közhasználatú zöldfelületeinek védelmével kapcsolatos szabályok megszegése
- A vásári és piaci szabályok megszegése
- Települési szilárd hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi szolgáltatás szabályaink megszegése
- Települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi szolgáltatás szabályaink megszegése
- A köztisztaság fenntartásával kapcsolatos szabályok megszegése
A nemdohányzók védelméről szóló törvényben kapott felhatalmazás alapján azokkal szemben, akik közterületen tiltott helyen vagy tömegközlekedési eszközön dohányoznak a közterület-felügyelő a helyszínen 30.000 forintig terjedő egészségvédelmi bírságot szabhat ki.
A felügyelő
- az intézkedésével érintett személyről, az intézkedése vagy az eljárása szempontjából lényeges környezetről és körülményről, tárgyról képfelvételt, hangfelvételt, kép- és hangfelvételt készíthet,
- köteles intézkedni vagy intézkedést kezdeményezni, ha a feladatkörébe tartozó jogszabálysértő tényt, tevékenységet, mulasztást észlel vagy olyan tényt, tevékenységet, mulasztást hoznak tudomására, amely a feladatkörébe tartozó ügyben beavatkozást tesz szükségessé.
Feladatkörében a jogszabályokban foglalt esetekben és módon intézkedéseket foganatosít, melyek:
- igazoltatás, igazoltatásban érintett személy feltartóztatása,
- előállítás,
- helyszíni bírság kiszabása,
- dolog visszatartása,
- jármű feltartóztatása, megállítása
- kerékbilincs alkalmazása,
- az önkormányzat tulajdonában, használatában lévő terület, épület vagy építmény lezárása, belépés megakadályozása, az illetéktelenül ott tartózkodó eltávolítása,
- szabálytanul elhelyezett, valamint hulladékká vált és elhagyott járművek (közterületen közterület-bérleti szerződés nélkül tárolt, hatósági jelzéssel – forgalmi rendszámmal – nem rendelkező jármű) elszállítása.
A felügyelő által használható kényszerítő eszközök:
A felügyelő:
- a jogszerű intézkedésével szembeni ellenállás megtörése érdekében testi erőt, könnygázszóró palackot,
- súlyos sérüléssel fenyegető, vagy a személye ellen intézett támadás, illetőleg az életét, testi épségét közvetlenül fenyegető magatartás elhárítására, valamint vagyonvédelemre testi erőt, könnygázszóró palackot, valamint szájkosárral ellátott szolgálati kutyát alkalmazhat.
A felügyelet:
- együttműködik a rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel, a Nemzeti Adó és-Vámhivatallal, a tűzoltósággal, egyéb állami ellenőrző és önkormányzati szervekkel, társadalmi szervezetekkel, így különösen a polgárőrség helyi szerveivel, valamint a feladatai ellátásához segítséget nyújtó egyéb szervezettel, gazdálkodó szervvel,
- folyamatosan kapcsolatot tart a kormányhivatal szabálysértési hatóságával, valamint a rendőrséggel a szabálysértési feljelentések, valamint a határidőre be nem fizetett bírságok behajtásának tárgyában,
- önálló iktatást és irattározást vezet, jogszabályban meghatározottak szerint adatokat kezel,
- törvényben meghatározott célból és adatkörben adatokat vesz át, szerez be és továbbít.
Helyszíni bírság:
Helyszínen bírság a Szabálysértési Törvényben meghatározott szabálysértések esetében, illetve törvényekben, kormányrendeletekben, önkormányzati rendeletekben meghatározott szabályszegések esetében közigazgatási bírságként szabható ki.
A szabálysértés az a törvény által büntetni rendelt tevékenység vagy mulasztás, amely veszélyes a társadalomra.
Az a tevékenység vagy mulasztás veszélyes a társadalomra, amely
a) a bűncselekményként történő büntetni rendeléshez szükségesnél kisebb fokban sérti vagy veszélyezteti Magyarország állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, a természetes és jogi személyek, valamint a jogi személyiség nélküli szervezetek személyét vagy jogait, és
b) e törvényben meghatározott esetekben vagy ismételt elkövetés esetén szabálysértési elzárás, büntetés kiszabását is lehetővé teszi, vagy járművezetéstől eltiltás alkalmazását kötelezően rendeli el.
A szabálysértés miatt kiszabható helyszíni bírság összege ötezer forinttól ötvenezer forintig bizonyos esetekben hetvenezer forintig is terjedhet.
Amikor a közterület-felügyelő észleli a szabálysértést vagy a szabályszegést és az elkövető a helyszínen tartózkodik, közli a szabálysértővel, hogy milyen minőségben jár el és felszólítja az elkövetőt, hogy igazolja magát. Az elkövető hatósági igazolványa alapján kiállítja a helyszíni bírság kiszabására szolgáló nyomtatványt, amelyet a jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után aláírat a szabálysértés, szabályszegés elkövetőjével, ezáltal elismertetve a szabálysértés, szabályszegés tényét. Ha az elkövető a helyszíni bírság kiszabását tudomásul veszi, a bírságolás ellen jogorvoslatnak helye nincs. Részére a közterület-felügyelő átadja a helyszíni bírság kiszabásáról szóló nyomtatvány egy másolati példányát és a készpénz-átutalási megbízást és tájékoztatja, hogy a bírságot 30 napon belül fizetheti be vagy ötezer forintonként hat óra közmunkával megválthatja. A tudomásul vett helyszíni bírság meg nem fizetése vagy közmunkával történő meg nem váltása esetén annak végrehajtását kezdeményezi.
A kiszabott helyszíni bírság megfizetése a helyszínen is történhet, készpénzkímélő eszköz, POS terminál használatával.
Amennyiben a szabálysértő, szabályszegő nem hajlandó igazolni magát, személy-azonosság igazolásának megtagadása miatt az intézkedő közterület-felügyelő előállíthatja a rendőrségen, helyszíni bírságot szabhat ki, feljelentést tehet.
Ha a szabálysértő, szabályszegő nem írja alá helyszíni bírság kiszabásáról szóló nyomtatványt, a közterület-felügyelő az ügyet átteszi a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatósághoz.
A gépjárművel elkövetett szabálysértés vagy szabályszegés miatt a helyszíni bírságot a gépjárművezető távollétében is ki lehet szabni. Ilyenkor a gépjármű forgalmi rend-száma alapján a Központi Nyilvántartó adatai alapján megállapított üzemben tartó címére kerül megküldésre a helyszíni bírság kiszabásáról szóló tájékoztatás és a ki-szabott összeget tartalmazó készpénz-átutalási megbízás. A helyszíni bírság megfizetésére a kézhezvételtől számított 30 nap áll rendelkezésre. A jármű üzembentartó-ja, vagy az elkövető a kiszabott helyszíni bírságot nem fizeti meg, a Közterület-felügyelet eljárást kezdeményez az arra illetékességgel és hatáskörrel rendelkező hatóságnál. Ezzel egyidejűleg a kiszabott helyszíni bírság hatályát veszti.
A tudomásul vett és befizetett helyszíni bírság ellen jogorvoslati lehetőség nincs, az ügyet jogerősen lezártnak kell tekinteni.
A kiszabott helyszíni bírság méltányosságból történő elengedésére, csökkentésére, valamint részletekben való megfizetésére az irányadó jogszabályi rendelkezések nem biztosítanak lehetőséget.
Feljelentés:
- Távollévő gépjárművezetővel szemben kiszabott helyszíni bírság esetén, amennyiben 30 napon belül nem történik meg a kiszabott bírság befizetése. Helyszíni bírság esetében, amennyiben az elkövető nem ismeri el a szabálysértés tényét vagy nem fogadja el a bírság összegét.
- Minden egyéb olyan szabálysértés vagy szabályszegés észlelése esetén, ahol az elkövetés körülményei, illetve az ügy tárgyi súlya ezt indokolttá teszi.